Шест съвета за правилната поддържка на Вашия прахоуловител
Неефективният прахоуловител често е резултат от много голямо натоварване с прах, неефективно почистване или комбинация от двете. Оставени непроверени, тези проблеми могат да доведат до непланиран престой и увеличени оперативни разходи.
Така че, въпреки че това не е непременно изчерпателно представяне на потенциални проблеми, в списъка по-долу ще намерите удобен контролен списък с мерки, които Вие и Вашият персонал можете да предприемете за да избегнете скъпи спирания и чести смени на филтъра.
1. Налягането на сгъстения въздух е от решаващо значение за почистването: Налягането на сгъстения въздух е жизненоважно за производителността и живота на Вашия колектор за прах. Когато налягането на сгъстения въздух е твърде ниско, филтърните патрони не се почистват правилно и това обикновено води до бързо понижаване на капацитета и насищане. Ако въздушното налягане е високо, филтърните патрони се изразходват по-бързо и трябва да се сменят по-често, което увеличава разходите и поддръжката. Качеството на Вашия сгъстен въздух също е от решаващо значение. Освен това компресорът трябва да е достатъчно силен за да доставя въздух при постоянно налягане, дори когато производството работи на максимална скорост и всички потребители изискват пикови количества сгъстен въздух.
Има три основни полета за отметка:
- Налягането на сгъстения въздух трябва винаги да бъде в рамките на препоръките на конструктора
- Сгъстеният въздух трябва да не съдържа масла и вода
- Наличното количество сгъстен въздух трябва да е достатъчно за всички потребители, които изпълняват едновременни задачи.
2. Бункерът не е предназначен да се използва за съхранение. Оборудването за изпразване (въртящи се въздушни шлюзове, шнекови транспортьори и т.н.) трябва да бъде оразмерено така, че да разтовари бункера, преди да се случи натрупване. Проверявайте и изпразвайте редовно коша за прах за да предотвратите контакт на прах от бункера с филтърния елемент.
3. Знайте за спада на налягането: Увеличаването на спада на налягането в колектора влияе върху способността на системата за събиране на прах да улавя прах. Просто, но важно изискване за безопасност е да смените филтрите, когато въздушният поток достигне диференциално налягане (над посочените максимални спецификации) или 120 – 150 daPa / 4,8 – 6,0 инча wg.


5. Всички за един и един за всички: Всички елементи в прахоуловителя трябва да се сменят едновременно. Защо това е важно? Като цяло, филтрите трябва да имат време да се аклиматизират и да станат ефективни. Новите филтърни елементи имат по-малко съпротивление от старите при работни условия. При смесване на стари и нови филтри въздушният поток автоматично ще премине през пътя с най-ниско съпртивление и ще циркулира през новите филтри. Това ще принуди вентилатора да издърпа прахови частици толкова дълбоко в новата среда, че в крайна сметка ще стане невъзможно да се почистят импулсно. Скоро тези филтри ще бъдат наситени и ще трябва да бъдат сменени по-рано от планираното.

6. Пулсирането има значение: Мембранните вентили трябва да се проверяват всяка година. Препоръчително е да проверите клапаните, особено когато се монтират нови филтри и да се уверите, че филтрите са почистени правилно от самото начало. В полза на бюджета: цената на смяната на диафрагмените вентили е много по-ниска от цената на смяната на стари филтърни патрони с нови поради неадекватна пулсация.
Специален съвет от пректиката: Когато тествате импулсни клапи, не забравяйте да носите подходяща защита за ушите, тъй като нивата на шума могат да се повишат.
